3 Portakal İle 5 Litre Portakal Suyu

3 Portakal İle 5 Litre Portakal Suyu

3 Portakal İle 5 Litre Portakal Suyu Tarifi İçin Malzemeler

  • 3 adet portakal
  • 2 su bardağı şeker
  • 2 yemek kaşığı limon tuzu
  • 5 lt su

3 Portakal İle 5 Litre Portakal Suyu Yapılışı

Öncelikle portakalları buzdolabımızın dondurucu kısmına koyup donduruyoruz. 1 gece önceden bırakabilirsiniz. Tüm olarak poşetleyerek koyuyoruz. Herhangi bir koku üzerine sinmesin. Tavsiyem kış bitmeden dondurucunuza bol bol limon, portakal koymanız yazın çok lazım olacak:)

Portakalı dondurucudan çıkarın. İyice yıkayın çünki kabuklarıyla birlikte robottan çekeceğiz. 10 dakika kadar oda sıcaklığında bekletin. 4’e bölün. 2 su bardağı şeker ile birlikte robotta un ufak olana kadar çekin. Resim yardımcı olacaktır.

Robotta çektikten sonra büyük bir kaba boşaltın. Üzerine 5 lt su ekleyin. 2 yemek kaşığı limon tuzu ekleyin. 10 dakika içinde bekletin. Ara sıra kepçe ile karıştırın ki şeker ve limontuzu iyice erisin. Bu anda içine yarım çay kaşığı turuncu gıda boyası yada hazır nazo, tang vs içecek tozlarından 1 paket portakal suyu tozundan ekleyin. Bu daha yoğun renk için. Ben kullanmadım çünki madem doğallıktan bahsediyoruz olmasın istedim. Ama misafire ikram edecekseniz yoğun renk olması açısından tavsiyemdir.

İnce delikli süzgeçten portakal suyumuzu süzerek kaplarına boşaltıyoruz. Ben litre açısından anlaşılması için 1 litrelik konserve kavanozlarına koydum. Siz şişe, sürahi vs kullanabilirsiniz. Kesinlikle acı olmuyor. Aklınıza bile gelmesin böyle bir ihtimal. Biz ailecek güvenle tüketiyoruz:) Dolapta uzun süre kalıyor. Gerçi çok güzel olunca uzun sürede duramıyor hemen bitiyor:) Nefis portakal suyumuz hazır, Afiyet olsun.

3 Portakal İle 5 Litre Portakal Suyu Tarifi 

Bir önceki yazımız olan Nar Şerbeti başlıklı makalemizde içecek tarifleri, Nar şerbeti ve Nar Şerbeti tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , ,