Bazlama

Bazlama

Bazlama Tarifi İçin Malzemeler

  • 4 bardak un
  • 1.5 bardak ılık su
  • 1.5 çay kaşığı kuru maya veya 1/4 paket yaş maya
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığı tuz

Bazlama Yapılışı

Bazlama Hamurunun Yapılışı:
Mayayı, tuzu ve şekeri ılık suda eritin. Karışıma unu ekleyip yumuşak bir kıvamda (kulak memesi denilen kıvam) yoğurun.
Hamurun üstünü ıslak nemli bir bez ile örtün. Yaklaşık 2-2.5 saat, hamur iki katına çıkıncaya kadar oda sıcaklığında dinlendirin.Hamur istenilen ölçüde mayalandığında, bazlama yapımına başlayabilirsiniz.
Bazlama Yapımı-Bazlama Yapılışı:
Hamuru 5 parçaya ayırıp yuvarlak beze yapın.. Bezeleri ıslak nemli bir bezin üstüne koyup üstlerini yine ıslak nemli bir bez ile örtün. Hamuru, ıslak nemli bezin üzerinde dinlendirmek, hamurun daha fazla kaparmasını ve içini çekmesini sağlıyor. Bezeleri 10 dakika dinlendirdikten sonra yaklaşık yarım santim incelikte yuvarlak açın. Bu işlem için ellerinizi kullanmak daha pratik olacaktır. Tekrar ıslak nemli bezin arasına koyup 10 dakika daha dinlendirin.
Hamur hazır olduğunda teflon tavayı orta büyüklükteki ocağınızda, kısık ateşte ısıtın ve hamuru tavaya koyun. Bir dakika kadar bekletip ardından ıspatula ile sürekli çevirerek ya da sağa sola oynaratak pişirin. Bu işlem, bazlamanın daha güzel pişmesini ve bazlama ekmeğinini tavaya yapışmamasını sağlar.

 Bazlama Tarifi

Bir önceki yazımız olan Bulgur Ekmeği başlıklı makalemizde Bulgur ekmeği, Bulgur Ekmeği tarifi ve Bulgur Ekmeği yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , ,