Dukan Diyeti Listesi

Dukan Diyeti Listesi

Dukan Diyeti ”Pierre Dukan” tarafından dünyaya tanıtılan ve Dr. Mehmet Öz tarafından da bahsedilen bir diyettir. Dukan diyeti; deniz mahsülleri, yağsız proteinler, küçükbaş hayvanlar (genel olarak tavuk gibi kümes hayvanları) ve sütlü mahsülleri içinde bulunduran bir listedir ”dukan diyeti listesi”

Dukan diyeti belli aşamalardan oluşmaktadır. İlk aşamada beyaz et ( et ve balık ), yumurta ve yağsız süt ürünleri tavsiye ediliyor. İlk aşama 10 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Diyetin ilk 5 gününde 3 kilo verdiğini söyleyenler bulunmakta. İlk aşamada ciddi bir ağız kokusu problemi yaşanabilir. Bu problem kilo verilmesine engel değildir, fakat kimileri için hoş karşılanmayabilir. Ağız kokusu probleminin önüne geçmek için su tüketimi arttırılabilir. Bu problem dışında kabızlık da ilk 4 günde yaşanabilecek bir problem.  Eğer  yulaf kepeğine bir miktar buğday eklenirse, bu problemin de önüne geçilebilir.

Dukan diyeti uyguladığınız süre boyunca dukan diyeti listesindeki besinleri çok abartmamak kaydı ile istenilen miktarda tüketme özgürlüğüne sahipsiniz. Dukan diyeti bu özelliği sayesinde diper diyelerden kendini ayırmıştır.

Dukan Diyeti de tüm diyetlerde olduğu gibi bitki çaylarını öneriyor. Dukan diyetinin etkisini kat kat arttıracak özel çay Daily Form 9′lu Zayıflama Çayı’nı www.zayiflamacayidailyform.com adresiniden  temin edebilirsiniz.  Lütfen sahte ürünler kullanarak sağlığınıza zarar vermeyin.

Dukan Diyeti Listesi ve Dukan Diyeti Evreleri

1. Aşama: .Bu evrede sadece protein bazlı beslenilir. ( balık, yağsız süt mamüleri, et)

2. Aşama: Sırasıyla önce sebze sonra protein günleri uygulanır. Sadece “protein günleri”. Sebze belirlenen günlerde sınırsız olrak tüketilebilir.

3. Aşama: Her gün protein ve sebze tüketilir ama bu sürede çok abartmamak kaydı ile meyve de tüketilir. Çok istenilmesi halinde üç dilim kepekli ekmek ve bir miktar peynir yenebilir. Bunlarla birlikte bir hafta içerisinde 1 veya 2 günü karbonhidrat bazlı beslenilebilir. ( unlu mamüller ve makarna vb.). Bir ay içerinde 2 gün kendinizi serbest bırakıp, çok abartmamk kaydı ile istenilen yiyecekler tüketilip, bünyeniz rahatlatılabilir.

4. Aşama: Haftanın belirlenen bir gününde sadece protein bazlı beslenilmelidir. Bunun dışındaki günlerde yağlı besin tüketimi haricinde istenilen yemekler yenilebilir.

Dukan Diyeti Listesi ve Kuralları

1. Sığır ve dana eti, hatta tavşan eti yiyebilirsiniz ama kuzu eti kesinlikle yasaktır. Etlerin yağlı kısımları yenilmemelidir. Eti tüketirken ızgara, fırında pişirilmiş veya haşlanmış olarak yenilmelidir. ( Tabii sıvı yağ, tereyağı ve herhangi bir krema ya da sos eklememelidir

2. Beyaz etlerden tavuk ve hindi eti yenilebilir.

3. Az yağlı ya da yağsız jambon tüketebilirsiniz. Şarküteri ürünleri, pişmiş ya da tütsülenmiş jambon yenilmemelidir.

4. Sığır eti, dana eti ve tavuk ciğeri istenildiği gibi yenilebilir.

5. Bütün balıkları; taze, dondurulmuş, tütsülenmiş, konserve, kurutulmuş halde yiyebilirsiniz. Ancak yağda veya herhangi bir yağlı krema ile pişirilmemelidir.

6. Tüm kabuklu deniz hayvanlarını tüketebilirsiniz.

7. Günde iki yumurtadan daha fazlasını yiyebilirsiniz. Eğer yüksek kolesterol sorununuz varsa, hafta üç ya da dört yumurta sarısını tüketebilirsiniz. Yumurtanın beyazı yasaktır.

8. Yağsız süt ürünleri; yoğurt, süzme peynir, yağsız süt tüketebilirsiniz. Sade yoğurt ya da Hindistan cevizi, vanilya, limon ile tatlandırılmış yoğurt sınırsız!

9. Tatlandırıcılar, sirke, baharatlar, şifalı otlar, sarımsak, soğan, salatalık, limon suyu (sadece yiyeceklerin üzerinde, içecek olarak değil ), hardal, tuz ( ölçülü miktarda ), ölçülü miktarda şekersiz doğal ketçap yenilebilir.

Dukan Diyeti Listesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Günde 1,5 litre su içmelisiniz. Bu, midenizde doluluk hissetmenize yardımcı olacaktır

– Günde 1,5 çorba kaşığı yulaf kepeği tüketmelisiniz.

– Her gün 20 dakika egzersiz yapılmalıdır ( hızlı ve tempolu yürüyüş gibi )

– Tüm sıvı yağlardan ve tereyağı yasaktır.

 Dukan Diyeti Listesi Öğünleri

Kahvaltı: Kahve ( yağsız süt ve tatlandırıcılı ) ya da çay ( tatlandırıcılı ), 225 gram kadar yağsız peynir ya da yoğurt, bir dilim hindi eti, tavuk ya da jambon, bir adet haşlanmış yumurta.

Ara öğün: Bir küçük yoğurt ya da 115 gram kadar yağsız peynir.

Öğle: Mantar, ton balığı ve kremalı kahve

Ara öğün: Bir dilim jambon ya da somon balığı, yulaf kepeği ile yapılmış pankek ( 2 çorba kaşığı yulaf kepeği eklemek yeterlidir.)

Akşam:Kabak çorbası, sığır eti kebabı, süt ve yumurtadan yapılmış muhallebi gibi bir tatlı.

 

Bir önceki yazımız olan Dr.Murat Topoğlu Bahar Diyeti başlıklı makalemizde diyet listeleri, diyet programi ve diyet tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , ,