Çilek Soslu Muhallebi

Çilek Soslu Muhallebi

Çilek Soslu Muhallebi Tarifi İçin Malzemeler

Muhallebi malzemesi;

 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1,5 yemek kaşığı buğday nişastası
 • 1,5 yemek kaşığı un
 • 2 yemek kaşığı mısır nişastası
 • 1-2 adet yumurta sarısı
 • 2 adet vanilya
 • 50 gram tereyağ

Alternatif Muhallebi

Mısır nişastası olmayanlar çok yumurta sevmeyenler.

1 litre süt,1 su bardağı toz şeker,5 yemek kaşığı buğday nişastası, 2 yemek kaşığı un ,1 yumurta ,2 adet vanilya ve 50 gram yağ ile de alternatif bir muhallebi yapabilirler

Çilek sosu;

 • 200 gram çilek
 • 3 yemek kaşığı şeker
 • 50 gram tereyağ

Çilek Soslu Muhallebi Yapılışı

Tatlı borcamlar da da hazırlanabilir çok da güzel olur. Tatlı borcam da hazırlanıp çilek sos ile birleştirilip soğutulup kare kare kesilerek servis edilebilir.

Tatlıyı borcam da yapacaksanız muhallebiyi hazırlar (borcamı şöyle bir sudan geçirir ) muhallebiyi sudan geçen borcama dökebilir. Tatlıyı tezgah üstünde soğutabilir oda ısısına gelmesini bekleyebilirsiniz. Oda ısısına gelmiş tatlınızın üstüne ılıklaşmış soğumuş çilek sosu tamamen dökebilir devamında tatlıyı buzdolabına alıp 4-5 saat bekletip kare kare keserek de servis yapabilirsiniz. .

Çilekleri su dolu bir kabın içinde bekletin çilekleri üstten toplayarak alın suyu dökün kabınıza tekrar su doldurun ve çilekleri içine atıp bu şekilde su da bekletin. .

Şekeri ve yumurta sarılarını bir tencere de telle çırpın. Devamın da ( yağ ve vanilyalar hariç) kalan tüm muhallebi malzemesini tencereye ekleyin ve telle karıştırın. . Muhallebiyi ocakta göz göz olana kadar karıştıra karıştıra güzelce pişirin. Muhallebi pişince içine vanilyaları atıp karıştırın devamın da tereyağı ekleyin ve yağ eriyene kadar muhallebiyi güzelce karıştırın. . Muhallebiniz hazır. .

Kullanacağınız kalıpları alın. Kalıpların içlerini şöyle bir çeşme altında sudan geçirin. Hemen akabinde pişmiş muhallebinizi kalıplara eşit miktarlarda kepçe yardımı ile dökün. Muhallebiler oda ısısında soğusun. Soğudular şimdi dolaba koyun ve muhallebiler 1-2 saat kadar donsunlar kendilerine gelsinler. .

Siz bu arada çilek sosunuzu hazırlayın. .

Çileklerinizi bekledikleri suyun içinden üstten avuçlarınızla toplayarak alın tepelerini kesip atın ve çileklerinizi robotta şekeri de ekleyerek su gibi olacak şekilde çekin.

Ocakta bir tencere de tereyağınizı eritin. Eriyen yağınızın içine çektiğiniz şekerli çilekleri ekleyin kaşıkla 2 tur karıştırın ocağın altını hemen kapatın çilek sosunuz hazır
( çilek sosu ocakta sakın kaynatmayın 2-3 tur ateşte birlikte çevirin yeter çilek sosunuz hazır şimdi muhallebiler dolapta beklerken çilek sos da biraz soğusun.

Muhallebiler dolapta soğudu şimdi buzdolabından alın. Kalıbı ters çevirin muhallebileri kalıptan çıkartın. . . Muhallebiyi kalıplara koymadan önce sudan geçirdiğimiz için muhallebiler kalıplardan kolay çıkacaktır eğer çıkmazlarsa elinizle muhallebileri hafif sağa sola oynatarak muhallebileri kalıptan kurtarabilirsiniz ayırabilirsiniz. Slikon kalıplardan daha kolay çıkacaklardır.

Muhallebileri bir servis tabağına alın. . Muhallebilerin çukur orta kısımlarına ,çukur üstlerine çilek sosunuzu paylaştırın. Muhallebiler kurumasın diye üstlerini bir bone ile kapatabilir ya da streç film ile örtebilirsiniz. Muhallebilerinizin üstleri kapalı olarak buzdolabın da beklesinler ki kurumasınlar dolapta en az 3-4 saat kadar soğutun şimdi muhallebiler servis aşamasına kadar dolapta beklesinler üstlerinde ki çilek sosları donsun. . Arzu ettiğiniz an muhallebiniz servise hazır .  Afiyetler olsun.

Çilek Soslu Muhallebi Tarifi 

Bir önceki yazımız olan Vişneli Mozaik başlıklı makalemizde Kolay Tatlı Tarifleri, Sütlü Tatlı Tarifleri ve Tatlı Tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , ,