Fırında Palamut

Fırında Palamut

Akşam yemekleri için oldukça özel ve lezzetli olan bu tarifin uygulanışının kolaylığı ile de en fazla tercih edilen tariflerden bir tanesi. Palamut balığının baharat ve sebzeler ile harmanlanması ile eşsiz bir lezzet ortaya çıkartan bu tarif için gereken malzemeler aşağıdaki gibi;

Fırında Palamut Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 adet palamut balığı
  • 4 adet patates
  • 2 adet soğan
  • Kekik
  • Tuz
  • Karabiber
  • 4 yemek kaşığı sıvı yağ

Fırında Palamut Yapılışı

Fırında palamutu hazırlarken öncelikle palamutları temizleyip dilimliyoruz. Dilimleme şeklini hoşlandığımız şekilde yapabiliriz.

Ancak yuvarlak dilimler bu tarif için daha hoş oluyor. Palamutlar temizlenip dilimlendikten sonra ise sıra patates ve soğanların soyulup doğranmasına geliyor.

Burada patates ve soğanları biraz irice olacak şekilde doğramamız gerekiyor. Doğrama işlemimiz de bittikten sonra palamutları derince bir kap içerisinde soğanlar ve patateslerimiz ile karıştırıyoruz.

Bunun üzerine sıvı yağ, karabiber ve tuzu ekleyip harmanlıyoruz. Dilersek daha farklı baharatlar da ilave edebiliriz.
Daha sonra yağlamış olduğumuz tepsiye, önce patates ve soğanları üzerine de palamutları diziyoruz.

Tüm bu işlemlerden sonra, balıkların fırın içerisinde iken kurumaması için üzerini alüminyum folyo ile kaplıyoruz. Artık balığımızı fırına verebiliriz. Önceden ısıtmış olduğumuz 180 derecelik fırında tepsiyi veriyoruz.

Aynı sıcaklıkta fırında palamutu yarım saat ya da biraz daha fazla olacak şekilde pişiriyoruz. Palamutlar ve patatesler iyice piştikten sonra tepsiyi fırından alıp sıcak olarak servis yapıyoruz. Afiyet olsun.

Fırında Palamut Tarifi

Bir önceki yazımız olan Körili Karides Sote başlıklı makalemizde Deniz Ürünleri, Kolay Yemek Tarifleri ve Körili Karides Sote hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , , ,