Güllüoğlu Cevizli ve Fıstıklı Baklava

Güllüoğlu Cevizli ve Fıstıklı Baklava

Güllüoğlu Cevizli ve Fıstıklı Baklava Tarifi İçin Malzemeler

  • Hazırlanmış olan yufkalar,
  • 300 gr. öğütülmüş ceviz içi veya öğütülmüş antepfıstığı içi
  • 500 gr. erimiş tereyağı (el yakmayacak sıcaklıkta).

Şerbet için:

  • 1200 gr. toz şeker,
  • 800 gr. su,
  • Yarım limonun suyu.

Güllüoğlu Cevizli ve Fıstıklı Baklava Yapılışı

Hazırlanmış yufkaları tezgâha üst üste serin. Bunun tam ortasına tepsinizi kalıp gibi kapatın. Tepsinin dışında kalan kısımları kesip iki el büyüklüğünde parçalara ayırın.
Tepsi boyutunda kesilmiş yufkaları ince oklavaya tek tek sarın.
Tepsinin içini hafif yağlayın. Tabanına oklavaya sarılmış yufkaların iki tanesini düzgünce serin. Sonra kesilen kenar yufkaların yarısını, tepsinin içini tamamen kaplayacak şekilde kat kat atın.

Bu yufka katlarının üzerine öğütülmüş ceviz veya antepfıstığı içini serpin. Kalan kenar yufkaları da, cevizin veya antepfıstığının üzerine aynı şekilde kat kat atın.
Daha sonra oklavaya sarılı diğer yufkaları, tek tek, aralarına ılık yağ serpiştirerek tepsiye çarşaf gibi üst üste döşeyin.
Tepsinin dışına taşan yufkaların kenarlarını bıçak ile düzeltin. Yufkaların yüzeyini bozmamaya dikkat ederek, keskin bir bıçak ile, baklavayı dilimleyin.
Erimiş yağı, tepside kuru yer kalmayacak şekilde gezdirerek dökün.

Tepsiyi 200 derecedeki fırına sürün; 45 dakika kadar pişirin. Fırından çıkarınca, soğutmadan hazırladığınız şerbeti verin. Şerbeti çekmesini ve soğumasını bekleyin.

 

Güllüoğlu Cevizli ve Fıstıklı Baklava Tarifi 

Bir önceki yazımız olan Lokmalık Hafif Tatlı başlıklı makalemizde Kolay Tatlı Tarifleri, Lokmalık Hafif Tatlı ve Lokmalık Hafif Tatlı tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , ,